Informacje

Porady lekarza

Przed wyruszeniem na Pieszą Pielgrzymkę zadbaj o dobre przygotowanie swojego organizmu.

Przed wyruszeniem na Pieszą Pielgrzymkę zadbaj o dobre przygotowanie swojego organizmu. Pamiętaj, że przed Tobą długa droga (ok. 480 km) w różnych warunkach atmosferycznych. Pamiętaj, że codziennie będziesz około 15 godzin na nogach – i to dosłownie.

Jak się przygotować?

  1. Zaopatrz się w wygodne obuwie przynajmniej miesiąc wcześniej i chodź w nim codziennie. Buty muszą być nieco większe niż normalne – pamiętaj, że w czasie marszu Twoje nogi brzękną.
  2. Przed pielgrzymką przetestuj kilka rodzajów cienkich i grubych skarpet (wełniane, bawełniane, frotte itp.). Zwróć uwagę, czy skarpety nie zsuwają się albo czy szew nie uwiera. Zabierz ze sobą te, które najbardziej Ci odpowiadają.
  3. Miesiąc przed pielgrzymką w miarę możliwości zrezygnuj z samochodu, tramwaju, autobusu – wykorzystaj swoje nogi jako środek lokomocji i równocześnie przygotuj je do pokonywania dłuższych dystansów. Kobiety w tym czasie powinny zrezygnować z butów na wysokim obcasie.
  4. Dwa tygodnie przed pielgrzymką zadbaj o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie stóp – po paru dniach pielgrzymkowego marszu będą Ci wdzięczne. Na tydzień przed pielgrzymką obetnij paznokcie na krótko.
  5. Jeżeli chorujesz na coś przewlekle, przyjmujesz przewlekle leki, bądź masz dolegliwości, które wpływają na Twoją wydolność fizyczną, zapytaj Swojego lekarza o ewentualne przeciwwskazania do pielgrzymowania. Pamiętaj, że pokora jest cenniejsza niż upór.

Podstawowy ekwipunek medyczny pielgrzyma.

  1. Krem z filtrem UV (min. SPF 50).
  2. Tabletki przeciwbólowe (np. paracetamol, ibuprofen).
  3. Krem lub maść o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (np. naproksen, ketoprofen, ibuprofen, diklofenak).
  4. Opakowanie plastrów.
  5. Minimum 2 bandaże elastyczne.
  6. Leki przeciwalergiczne (jeżeli masz tendencję do alergii).
  7. Leki własne, przyjmowane przewlekle.

Pamiętaj proszę, że służba medyczna nie jest punktem aptecznym. Służy radą i pierwszą pomocą. Osobistą apteczkę zawsze możesz uzupełnić zachodząc do mijanych po drodze aptek.

W drodze.

  1. Twój ubiór winien być dostosowany do warunków pogodowych, ale wiedz, że nawet w czasie największych upałów lepiej iść w luźnej, lekkiej, przewiewnej bluzce lub koszuli z długimi rękawami – unikniesz poparzeń skóry. Smaruj skórę kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
  2. Pamiętaj o nakryciu głowy. Chroń również swoje nogi – szczególnie, jeżeli jesteś uczulony na opary asfaltu.
  3. Idąc w kolumnie pielgrzymkowej „nie przywiązuj się” do jednego miejsca. Jezdnia jest pochyła – zmiana miejsc zapobiega ostrym bólom w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych.
  4. Jako bagaż podręczny zabierz mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych, nieocierających szelkach. Torby noszone w rękach i przewieszone przez ramię mogą być przyczyną dolegliwości w okolicy obręczy barkowej i biodrowej.
  5. Na postojach nie ochładzaj gwałtownie nóg. Polanie rozgrzanych mięśni lodowatą wodą może spowodować stan zapalny lub mikrourazy ścięgien.
  6. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Zapotrzebowanie organizmu na wodę w trakcie pielgrzymowania wzrasta nawet o kilka litrów.
  7. Na każdym postoju, w drodze, a także na noclegu – pielgrzymkowa służba medyczna służy Ci radą i pomocą.

Zapamiętaj!

Zdrowie jest darem Pana Boga dla Ciebie i tylko Ty sam musisz o ten dar się troszczyć i zabiegać. Służba zdrowia może Ci jedynie pomóc w tym odpowiedzialnym zadaniu.